hakiki bal

Sağlık

blog-image

İncirin sağlığa faydaları

Kurutulmuş ve taze incirlerin uzun ve şahane bir geçmişi vardır. Sağlıklı ve çok yönlü bir bileşen olduğu bilinen her türlü yemeğe tatlılık katabilir ... İncirlere giriş İnciler dut ailesinin bir parçası olan ficus ağacının meyvesidir (Moraceae). İncirler eşsiz, tatlı bir tadı, yumuşak ve çiğnenmez bir yapıya sahiptir ve hafif gevrek, yenilebilir tohumlarla doludur. Taze incir narin ve bozulabilir, bu yüzden onları korumak için sık sık kurutulur. Bu, tüm yıl boyunca tadını çıkarabileceğiniz tatlı ve besleyici bir kurutulmuş meyve üretir. Hepsi renk ve doku bakımından geniş ölçüde değişen birden fazla incir çeşidi vardır. Onların benzersiz özelliği, meyvenin gelişmesine yardımcı olan tepesinde bir ostiole adı verilen küçük tomurcuk benzeri bir açıklıktır. Doğal tatlılıkları, rafine şeker günlerinden önce genellikle tatlandırıcı olarak kullanıldığı anlamına geliyordu. Dünyanın en eski ağaçlarından biri olan incir ağacı, İncil'deki en eski tarihi belgelere ve özelliklere kadar geri götürülebilir. İncirler, Orta Doğu ve Akdeniz’e özgüdür ve Yunanlılar tarafından ihracatı önlemek için bir zamanlar yasaların yaratılmasından ötürü o kadar yüksek tutulmuşlardır.

İncirler doğal şekerler, mineraller ve çözülebilir liflerde yüksektir. İncir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır gibi mineraller bakımından zengindir ve sağlık ve zindeliğe katkıda bulunan A ve K vitaminleri için iyi bir antioksidan kaynağıdır.

 
İncirlerin genellikle bağırsakları besleyip tonlandırması ve yüksek lif içeriği nedeniyle doğal bir müshil olarak işlev görmesi önerilir. Birçoğumuz, işlenmiş gıdalarda bulunan çok fazla sodyum (tuz) tüketiyoruz. Yüksek miktarda sodyum alımı potasyum eksikliğine yol açabilir ve iki mineral arasındaki bu dengesizlik hipertansiyona (yüksek tansiyon) yol açabilir. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet - taze incir de dahil olmak üzere, doğal olarak potasyum artar ve bu nedenle kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Doğal olarak diyet lifi bakımından yüksek olan incirler, kilolarını izleyenler için diyete dahil etmek için yararlı bir besin olabilir. Yüksek lifli gıdalar dolgunluk hissi verir ve açlığı ve istekleri azaltabilir. İncir ayrıca, bağırsakta önceden var olan iyi bakterileri destekleyerek, sindirim sağlığını iyileştiren prebiyotikler içerir. İncir, kemik yoğunluğuna karışan bir mineral olan meyve için iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Yüksek potasyum içeriği, yüksek tuzlu diyetlerin neden olduğu idrardaki kalsiyum atılımını engelleyebilir. Bu da kalsiyumun kemiklerde kalmasına yardımcı olur ve osteoporoz riskini azaltır.

Güldere Hakkında

2000 yılından bu yana işletmemizde incir, hijyenik koşullarda en sağlıklı ve doğal haliyle gıda mühendisleri kontrolünde GÜLDERE markası ile paketleme işi devam etmektedir.İşletmemizde ISO 9001-2000 Toplam Kalite Sistem ve HACCP çalışmaları devam etmekte olup, T.K.İ.B Gıda Üretim Ve Sicil Belgesi Mevcuttur.

Ürünlerimiz

İletişim

www.guldereincir.com
Prof. Muammer Aksoy Mah. Devlet Karayolu Üzeri No:204 Nazilli-AYDIN

Telefon +90 256 313 70 70
Fax: +90 256 313 46 45

En çok satan ürünlerimiz

  • Gün kurusu 5000 gr
    GK-5
  • İncir bağlama 2500 gr
    İBL-25
  • İncir Lerida 2500 gr
    İLR-25